Калифорниско небо - котел со хемиска супа

Како жител на Јужна Калифорнија, првото нешто што го забележувате е зачадено, магливо, сиво-портокалово затемнето небо. Облачните облаци може да ве измамат да помислите дека се облачни дождови; но тие не се! Тие се облаци исполнети со чад предизвикани од бесните калифорниски пожари. На мој целосен ужас, најдов честички исполнети со саѓи кои го обложуваат мојот автомобил. Временскиот фолк на ТВ-каналите во континуитет предупредува за нездравиот воздух.

IRS обезбедува даночно олеснување за жртвите од пожарите во Калифорнија - 15 октомври Краен рок, други датуми продолжени до 15 декември

Victртвите од пожарите во Калифорнија, кои започнаа на 14 август, сега имаат до 15 декември 2020 година да поднесат разни даночни пријави за поединци и деловни активности и да вршат даночни плаќања, соопшти денес Службата за внатрешни приходи.

IRS го нуди ова олеснување на која било област одредена од Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА) како квалификации за индивидуална помош. Во моментов ова вклучува окрузи Езеро, Монтереј, Напа, Сан Матео, Санта Круз, Солано, Сонома и Јоло во Калифорнија, но даночните обврзници во локалитетите додадени подоцна во областа на катастрофата автоматски ќе го добијат истото олеснување за пополнување и плаќање. Тековниот список на соодветни локалитети е секогаш достапен на катастрофи страница на IRS.gov.

Коронавирус - Новости повторно ја затвора Калифорнија

Гувернерот на Калифорнија Гавин omузом најави дека со цел да се спречи понатамошното ширење на новиот коронавирус, баровите и затворените ресторани ќе бидат затворени низ целата Калифорнија. Гувернерот Новом им нареди на сите Округот Калифорнија да затвори барови и ресторани во затворено тој ден.

Tesla ја отвори фабриката против наредбата за исклучување

Тесла го игнорираше наредбата за исклучување од страна на локалните власти на Фремонт, Калифорнија и го отвори својот објект во округот. Портпаролот на округот Аламеда во вторникот изјави дека здравствените власти ги разгледувале упатствата за безбедносно повторување на Тесла. Фабриката на Тесла се наоѓа во округот Аламеда.

Судска постапка за „Тесла“ се заведува против заклучувањето на СОВИД-19

На 9 мај, извршниот директор на Тесла, Елон Муск ги осуди мерките за заклучување на коронавирусот со кои се прекинати работењето во главната фабрика на неговата компанија. Сега, милијардерот се закани дека ќе ги префрли операциите на „Тесла“ од државата Калифорнија, во Тексас или Невада, каде подзаконските акти за заклучување на коронавирус се поповолни.

Поранешен детектив на ЛАПД: Исповедта за убиство на Тупац треба да доведе до обвиненија

Поранешен детектив на ЛАПД, кој бил вклучен во истрагата за убиство Тупац Шакур, прогласи дека Дуан „Кеф Д“ Дејвис, осомничен за случајот, треба да биде ставен зад решетки за признаено учество во убиството. Кеф, во неколку наврати, даде детални детали за настаните што доведоа до убиството во 1996.

Масовното пукање во Фресно остава најмалку четири мртви

Најмалку четири лица беа застрелан, а шест други се здобиле со сериозни повреди во неделата вечерта кога вооружено лице упаднало во приватна резиденција во градот Фресно, Калифорнија, каде неколку луѓе, меѓу кои и деца, се собрале за да гледаат фудбалски натпревар.

Шумските пожари ги оставаат калифорнијците во мракот, трчајќи по својот живот

Две лица загинаа од разни пожари во Калифорнија, во близина на градот Лос Анџелес, соопштија властите. Повеќе од пожарникарите 1,000 работат на одржување на пламенот по копно и воздух, бидејќи Калифорнците се соочуваат со опасни пожари. Најопасниот беше надвор од контрола во раните утрински часови на октомври 11 низ северниот дел на Лос Анџелес, со десетици илјади луѓе принудени да ги напуштат своите домови. Во моментот потеклото на пламенот не е познато.

Маж уапсен за закана со масовно пукање во хотелот Калифорнија

Локалните власти соопштија дека вработен во хотел во Лос Анџелес, кој наводно се заканувал ослободете пукачка пука на неговото работно место е уапсен и во неговиот дом биле пронајдени напади оружје и муниција.

Ексцентрични разговори со критичари по англиски јазик - Општински уметнички дела на ЛА - Запознајте го професорот Најстор џекдаус (ВИДЕО)

Посета на критичари во Велика Британија, Професорот Најстор џекдаус, разгледува некои од уметничките дела на отворено на Лос Анџелес во ЛА и ги контрастира двата истакнати примери. Едниот го прави исекотиот, а другиот ... ја засилува тортата? Ја добивате идејата…

Професорот dекдаус, за кој некои велат дека одговара на класичниот калап на англискиот ексцентрик, сепак е познат како светски уметнички критичар кој објавил десетици видеа на Јутјуб, позајмувајќи го своето мислење за, и значителен остроум на, историски и современи уметнички дела во поставувања низ целиот свет.

Владата на Newsузом ја потпишува употребата на сила на законот, „Ја менува културата на полицијата“ во Калифорнија

"Подготвен сум да ја потпишам оваа проклета работа"Тоа е она што го изјави гувернерот на Калифорнија, Гавин omузом, пред насобраните луѓе собрани на церемонијата во понеделникот во Сакраменто. Притоа, Калифорнија усвои еден од најтешките закони во земјата со кој се уредува употребата на сила од страна на полициските службеници. Промената, од „објективно разумна“ до „неопходна“, изменува стандард во полициското работење во Калифорнија датира од 1872, кој честопати се користи за да се оправда пукањето во офицерите и фрустрираните активисти во заедницата. Newsom исто така рече дека се надева дека законот, кој ќе стапи на сила во јануари, ќе стане модел за другите држави. „Како што оди Калифорнија, така и остатокот од Соединетите држави“.

Хонорарни писатели можат да објавуваат новости, блогови и свирки - бесплатно на комунални новости и хонорарни глобални свирки на пазарот со ниски трошоци

на Комунални новости {CN) платформата за бесплатно и лесно објавување вести, достапна за глобалните хонорарни писатели, расте. На CN веб-страницата експанзионално се шири во многу клучни метрика: посетители, објавени написи, Прегледи на страници, веб-страници за упатување и упатувања за пребарувач. Благодарение на вас, читателите и писателите, нашата иднина изгледа многу светла.

Еднаш, во време во најстрашните смртни случаи во Холивуд. Дали сите беа убиства?

Сега кога последниот удар на Квентин Тарантино, „Еднаш по некое време ... во Холивуд„Е шокантно (и чекаат) милиони посветени обожаватели, озборувачките столбови пукаат со белешки за убиствата на Шерон Тејт од страна на членовите на злогласното семејство Менсон за време на долгото, жешко„ Лето на Loveубовта “во август, 1969. Дури има и туристички патувања до местото на убиството, и покрај фактот дека куќата каде се извршени морничавите дела беше разрушена и повторно изградена пред неколку години.

Калифорнија напад; Четири лица избодени до смрт, 2 ранет од човекот „полн со лутина“

Брутална серија прободувања и грабежи во Јужна Калифорнија остави најмалку четири лица загинати и две тешко повредени во средата попладне, соопштија властите. Инцидентот со крвавење се случил на југоисток Лос Анџелес. Според полицијата, грабежот, гнев и омраза се чини дека се мотивациите на осомничениот, кој украл на повеќе места и случајно нападнал луѓе.

Објави - Никогаш не било полесно

Комунални вести го олеснија објавувањето новости лесно и безболно. Цената е само малку од вашето време. Потребни се само неколку минути за да го поставите вашиот сметка за придонесувачи и тогаш можете да објавите по волја! Ве охрабруваме да напишете вистинска, детална биографија, затоа што честопати по неколку написи, биографијата се објавува и на Google News! Па кога ќе речеме „Постави био како мајка ти да го прочита“, добро, мајка ти навистина може да ја прочита.

Она што го предвиди Мет Драж, сега станува реалност по 20 години

Мет Дражџ одржа говор пред Национален клуб за печатот во Вашингтон во 1998. Тој веќе беше прогласен за лидер на Интернет и во вестите и во збирната дистрибуција на вести. Неговата Извештај Друдге го оспори етосот на општеството во весниците, што беше само почеток на динамична револуционерна промена во светскиот поредок на вестите. Извештајот „Драж“ објави пријатели, додаде непријатели, создаде нови иднини и им помогна на сите во индустријата да се менуваат многу пати за да останат релевантни.

Налогот за пребарување на Фриско се урна, полицијата Ауси сакаше отпечатоци во напади на печатот

Во четвртокот, судијата изрекол налог за претрес што го користел полицискиот оддел во Сан Франциско за да го следи телефонскиот новинар. Потерницата потоа беше искористена за да се соберат информации пред контроверзната рација на станот и веста операција на Брајан Кармоди, кој објави протечен полициски извештај и одби да го открие изворот. Во меѓувреме, повеќе детали се појавуваат во врска со слична рација на јавниот радиодифузер во Австралија. Во вознемирувачко време низ целиот свет за слобода на печатот, оваа недела обезбеди многу потребна добра вест и доза на дезинфекција на дневна светлина.

Ажурирање само продавници за 99 центи - Вести за реструктуирање

Оваа недела, Капитал Дуриг обезбедува кратко ажурирање на 99 центи само продавници ДОО, малопродажен продавач на попуст чии обврзници ги разгледавме во минатото за нашите Фиксен приход 2 (FX2) портфолио со успешен приход со висок принос. Само продавниците на 99 центи неодамна беа оспорени од своите заостанати должнички обврски. Еве неколку од најважните моменти:

  • Само продавници за длабоки попусти 99 центи Само продавници неодамна комплетираа аранжман со доверители со што би се елиминирале многу од нивните краткорочни обврски.

  • Размена на долг на капитал се вообичаен метод што компаниите ги користат за подобрување на ликвидноста.

  • Според ново договорените услови, само продавниците на 99 центи ќе издадат заеднички и најпосакувани акции за некои од неговите извонредни извори долг.

Најнови финансиски извештаи

Дали Елизабет Ворен го предводи лидерот во Калифорнија?

Голема награда за демократите е Калифорнија и многу луѓе мислеа дека сенаторот Камала Харис ќе биде фаворизиран, особено по нејзиниот силен настап во дебатата. Ако не и Харис, можеби е поранешниот потпретседател Jо Бајден или дури и сенаторот Берни Сандерс кој имаше добри настапи на првичните избори 2016, во државата Калифорнија. Сепак, последната анкета имаше Сенаторот Елизабет Ворен на прво место, Харис во второто со само многу тенка разлика, со тоа што Бајден сега е на третото место. Ако Харис не може да ја обезбеди својата матична состојба во Основното време, нејзините шанси за успех се тенки.

Станете соработник и испратете написи

Добредојдовте на нашата многу брзо растечка платформа на вести и општи статии наречени Комунални новости. Не сме сигурни кој дел од нашата работа расте побрзо: нашата читателска публика; упатувања на веб-страницата; или нови соработници. Во секој случај, гледаме брз раст на претпријатијата на нашите бесплатни услуги.

Можеби ќе прашате зошто ние преземаме уште четири чекори од вообичаените услуги за придонес.

Шизма - Дефанзивна демократска партија

Демократски социјалистички Александрија Окасио-Кортез (AOC) го шокираше политичкиот естаблишмент кога беше избрана во Претставничкиот дом без поголемо политичко искуство за кое треба да се зборува. Од изборите, Окасио-Кортез ги застапуваше некои од најлибералните и најпрогресивни политики досега за кои ќе се дискутира во салите на американскиот Конгрес.

Миграцијата на југозападната граница забележа остар пад од 28% во 2019

Дали работи новата политика на претседателот Доналд Трамп со Мексико? Или е сезонскиот пад на миграцијата заради временските услови?

Прво, ако земете просек од мај до јуни за последните пет години нелегална миграција на Јужна граница и заврши пред оваа година или 2018, просечниот сезонски пад е 9%. Без сомнение, се чини дека се случува нешто реално затоа што само падна за 300% повеќе од просечниот пад на сезоната.

Apple го модернизира MacBooks додека ја намалува неговата цена

Ова ретко се случува: „Епл“ го подобри својот MacBooks, додека ја намали цената. Друг беше надграден со пропуст, а една третина беше отстранета од понудата.

Таканаречената сезона во училиштата штотуку започнува во САД. Терминот се однесува на времето на крајот на летниот одмор, кога учениците се покриваат со нов материјал за следната учебна година или семестар. Американските корпорации секогаш ги придружуваат овие времиња со специјални попусти - а понекогаш и со нови производи. Епл ја започнува својата програма за возврат оваа година со ажурирања за своите најприфатливи MacBooks.

Калифорнија ќе ја ограничи употребата на смртоносна сила; Полициските организации сè уште се спротивставуваат

Калифорнија е една процедурална пречка од донесувањето на еден од најстрогите закони во земјата во врска со полициската употреба на сила. По расчистувањето на државниот сенат 34-3 во понеделник, Собраниска сметка 392 се упати кон Владата. Гевин Newsomбиро. Според законот, стандардот со кој е оправдана употребата на смртоносна сила од страна на полициските службеници ќе се покачи од кога полицајците сметаат дека е „разумно“ само кога тоа е „неопходно“. Предлог-законот беше одраз на една година вредна - се бореше со компромис помеѓу организациите за граѓански права и полициските синдикати. Неколку полициски здруженија остануваат против.

Калифорнија бара немоќен животен стил за секого; Вклучени соларни домови

Голден Стејт во Калифорнија има прекрасна жолта нијанса низ целата невооружена земја што е предизвикана од екстремната количина на сончева светлина без вода. Со 300 денови на сонце на многу места низ Калифорнија, пејзажите се претворија од прекрасно земјиште претепано од сонцето во однос на пожари.

Трагичните пожари што ги декомираа северните и јужните заедници од Калифорнија во последните неколку години им наредија на комуналните услуги да внимаваат на апсолутна решеност за безбедноста на нивните клиенти, со што се поттикнаа радикални промени.

Тој бран, народ! Првиот демократ испушта, а другите треба премногу

Демократски претседателски кандидат и четиригодишен Конгресмен, Ерик Свалвел (Д-ЦА), го објави крајот на неговата кратка кампања во понеделникот. Старицата 38, која го повика поранешниот потпретседател Џо Бајден да го „помине факелот“ за време на неговиот перформанс за осамена расправа, никогаш не се приближуваше да го зграпчи или какво било влечење во трката. Свалвел станува првиот демократски кандидат - „главен“ или на друг начин - кој испадна. Постојат неколку други, кои гласаат на 1% или помалку, кои веројатно треба да престанат да го трошат своето време и да го следат тужбата.

„Г. Претседател; Ние луѓето бараме апсења. “Започнете со Гавин omузом

Може ли политичари да бидат уапсени? “

Одговорот е да, апсолутно. Или, федералната влада може да издаде „Пишување на Кво Варанто“ и да го отстрани политичарот од функцијата.

А "Пишување на Quo Warranto"Е известување за барање, издадено од подносителот на одговорност на тужениот кој бара делегирана моќ и е поднесен до надлежен суд, да одржи расправа во рок од 3 до 20 дена (во зависност од оддалеченоста на тужениот до судот) за да се претстави доказ недоволен, или ако судот треба да го одржи рочиштето, тужениот мора да престане да ја користи моќта. Ако е овластено да се одржи канцеларија, тој / таа мора да ја напушти канцеларијата.

Дали Калифорнија им нуди здравствена заштита на нелегалните странци здравство додека одбиваат исти услуги за стари лица?

Дали Калифорнија е дискриминаторски?

Како цениш некого? Еден начин е да им дадете повеќе од другите. Како велите дека не цените некого? Им давате помалку од другите, или уште подобро ги наплаќате за истите услуги што им ги давате на другите.

Гувернерот на Калифорнија Гавин Newsузом (Д) Извор Викимедија

За американските граѓани најголемата придобивка во Соединетите држави е здравството. Гувернерот на Калифорнија Гавин Newsузом (Д) го поддржа предлог-законот, кој доколку биде одобрен од страна на демократското супер мнозинство, наскоро ќе им обезбеди на документите на недокументирани имигранти до бесплатниот Меди-Кал, програма за здравствено осигурување со ниски приходи на државата.

Демократските надежи се обраќаат кон Конвенцијата на Калифорнија

Голем број претседателски кандидати се собраа во Калифорнија одеднаш релевантен овој викенд на нивната прва голема аудиција. Десетина подобри од пекарите служеа како наслови во Сан Франциско за државната конвенција на Демократската партија на Калифорнија. Толпа на делегати на 5,000 ги слушнаа темпото и политиките и можеби е најдобриот преглед на тоа што базата на активисти на националната партија го бараат активисти и партиски примарни гласачи што го бараат носителот на претседателските стандарди следната година.

PG&E најголемите датотеки за комунални услуги за гас и електрична енергија 10-от Глава 11 Бекап

Шумски пожари во Калифорнија: Број на смртни случаи 79 и Rising

Масакрот во Питсбург - Трагедии во Калифорнија

Постои јасна врска помеѓу Питсбуршката масакрот во Синагогата во саботата и трагедиите во Калифорнија во ноќниот клуб и пожарите во Северна Калифорнија. Сите тие убиле човечки суштества во сличен број.

Погледнете го мојот претходен пост: На масакрот во Питсбург

Масакрот во Калифорнија во ноќниот клуб што се случи една недела по настанот во Питсбург го направи и лудак. Во ноќниот клуб првенствено беа американски студенти. Ако ги испитате имињата на загинатите во масакрот во Питсбург, ќе видите дека сите убиени биле на возраст од педесет години. Имаше многу малку млади во Синагогата за услугите. Истото важи и во Америка дека присуството на млади луѓе во Црквите брзо падна. На религиите како јудаизмот и христијанската вера им требаат овие млади луѓе. Многумина од младите Евреи во Питсбург по убиството беа многу среќни што не присуствуваа на службите како да речат дека е добро да не се биде таму.

Канабис: Новата граница во туризмот во Калифорнија

Калифорнија, со своите многу природни убавини и иконски урбани атракции, веќе долго време е популарна туристичка дестинација за посетители од целиот свет. Непрофитната група „Посета на Калифорнија“ известува дека во 2017, туризмот во Калифорнија му донел бруто приход на државата 132 милијарди долари, поддржувајќи повеќе од 1.1 милиони работни места и произведува над 10 милијарди долари во државни и локални приходи од данок. Но, во 2018, Калифорнија претстави нешто ново што би можело туристите да поминуваат уште повеќе во Голден Стејт: канабис со возрасни.

Канабис за возрасни е достапен за секоја индивидуа 21 година или постара во Калифорнија, а потенцијалот за приходи од канабис не го избегна вниманието на туристичката индустрија. Според истражувањето на Arcview Market Research и BDS Anayltics на легалниот пазар за канабис, Калифорнија се предвидува да забележи 3.1 милијарди долари годишен приход од канабис за возрасни во 2018 и 7.6 милијарди долари за 2022.

Егзавиер Витли ги одведува Калифорнија и музика бура во 2018!

Неодамна, текстописецот Екзавиер Витли работи на ексклузивни лирични и музички видео содржини на YouTube за неговите претстојни два акустични албуми „Притиснети“ и „Страна 1“ зад сцената. Исто така, видовме дека Екзавиер остваруваше повеќе настапи во живо и настапи во Лос Анџелес и Лонг Бич, како и во ова одлично време во 2018! Тој има две претстојни претстави во Лонг Бич, Калифорнија, од кои едното се состои од злогласното Кралско првенство на кафе, каде е снимена изведбата на Егзавиер Витли на неговата претстојна и неодамна снимена песна „Јас сепак стојам“. Прегледано е повеќе од 1000 пати на Фејсбук страницата на домаќинот Tieoma Goss! Повеќе содржини во живо, емисии, појавувања, фотографии, видеа и песни од Екзавиер Витли се вжештуваат! Бидете во потрага!

Егзавиер Витли