Судот во Велика Британија го поништи пресудата за злато во Венецуела

Британски апелационен суд во понеделникот ја поништи претходната одлука на понискиот суд, што му овозможи пристап на самопрогласениот претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо на повеќе од 30 тони венецуелско злато кои се депонирани во Банката на Англија. Пресудата со тоа претставува нов пресврт во конфликтот.

ЕУ привлече бес за мисијата „тајна“ во Венецуела

Европската унија се најде под силни критики од Европската народна партија (ЕПП) откако организираше дипломатска мисија во Венецуела. Овој потег, според лидерите на партиите, е несоодветен и испраќа порака до режимот на Николас Мадуро дека тој е признат лидер на нацијата.

Венецуела ги обвинува САД за предизвикување несигурност

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, ги обвини Соединетите држави за ширење несигурност низ целиот свет, бидејќи се обидуваат да ја наметнат својата волја на помалите нации кои се спротивставија на нејзините политики. Тој рече дека светот е помалку мирен сега заради агресијата што ја проектираат Соединетите држави.

Венецуела ќе произведува сопствено одбранбено оружје

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро на 25 септември го објави својот нов налог за создавање на Воен научен совет за работа на системот за сопствено оружје на земјата Соопштението беше одбележано на 15-годишнината од оперативната стратешка команда на вооружените сили на Републиката.

Министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија да не го признаваат Лукашенко и не ги донесеа санкциите

Министрите за надворешни работи на Европската унија во понеделникот едногласно се согласија да не го признава демократскиот легитимитет на белорускиот претседател Александар Лукашенко, по неодамнешните контроверзни избори во земјата. Наведените министри, сепак, не успеа да донесе санкции против режимот откако Кипар стави вето.

Венецуела - Помпео бара Мадуро да ја напушти функцијата

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, побара од претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, да ја напушти функцијата со цел да ја ослободи својата нација од разорните санкции наметнати од САД. Американскиот официјален претставник го рече ова при посетата на Гвајана. Според Помпео, Мадуро го спречувал економскиот напредок во својата нација, држејќи се на власт.

Повеќе детали за американскиот шпион фатен во Венецуела

Новинските весници усогласени со владејачката Социјалистичка партија во Венецуела открија повеќе детали за американскиот шпион заробен во близина на рафинерите за нафта Амуа и Кардон пред неколку дена. Првичната изјава укажува на тоа дека кај човекот е пронајдена значителна сума пари во долари, како и специјализирана опрема.

Ирански танкер за нафта пристигнува во Венецуела

Танкер од Иран неодамна пристигна во Венецуела со кондензиран гас за производство на бензин, заобиколувајќи ги санкциите наметнати од Соединетите држави против двете земји, најави министерот за надворешни работи на Венецуела, Хорхе Ареаза. Соопштението е објавено преку мрежата на социјални медиуми, Твитер.

Венецуела вели дека заробил шпион близу рафинеријата

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро објави дека американски шпион е фатен како шпионира во близина на рафинериите Амуај и Кардон. Според неговата изјава, човекот е поврзан со ЦИА. Наводно, кај него биле пронајдени значителна сума пари, како и специјализирано оружје. Нема откриени повеќе детали освен дека тој е во притвор.

Алекс Сааб: Екстрадиција под влијание

На 12 јуни 2020 година, Алекс Сааб, специјален пратеник на боливиската Република Венецуела, беше на пат за Техеран, Иран, во хуманитарна мисија да ги ублажи тешкотиите што произлегуваат од кризата „Ковид-19“ во таа земја, кога беше уапсен од Кејп Вердеан властите за време на стоп за полнење гориво во земјата. Ова апсење се случи пред објавувањето на огласот во Интерпол и затоа беше извршено без важечка меѓународна потерница и на тотално нерегуларен начин, бидејќи, како специјален пратеник на неговата земја, тој ужива неприкосновеност и дипломатски имунитет и затоа може да биде приведен само врз основа на меѓународна потерница, како што е оној што е издаден последователно.

Мадуро: Купување проектили од Иран е „добра идеја“

Претседателот на Венецуела Николас Мадурокако одговор на забелешките на неговиот колумбиски колега дека Венецуела размислува за купување ирански ракети, ја опиша идејата како „добра“ и го повика неговиот министер за одбрана да преговара со Иран. Во саботата опишано, претседателот на Венецуела го нарече купувањето ракети од Иран како „добра идеја“.

Венецуелската опозиција вети дека е бојкот на изборите во декември

Опозицијата во Венецуела во неделата официјално изјави дека ќе го стори тоа да не учествуваат на законодавните избори закажано за декември оваа година. Опозицијата во Венецуела смета дека споменатите избори се „измамен процес“. Изјавата ја потпишаа 27 опозициски партии.

Преговорите со САД со Венецуела поттикнати од Баунти

Владата на САД неодамна издаде награда од 5 милиони американски долари за информации што доведоа до апсење и затворање на главниот весник на Венецуела Маикел Хозе Морено Перез. Главниот судски службеник е обвинет дека примил значителни количини на средства за да влијае врз пресудата на судските предмети во земјата.

Обидите да се обезбеди ослободување на Американците во Венецуела не успеаја

Поранешниот гувернер на Newу Мексико, Бил Ричардсон штотуку ја заврши посетата на Венецуела за да преговара за ослободување на осум затвореници. Седуммина од нив се Американци. Според Ричардсон, тој имал средба со претседателот на Венецуела Николас Мадуро. Ричардсон го опиша претседателот како пријателски и срдечен.

Британија се занимава со Гваидо во златниот спор во Венецуела

Британски суд донесе пресуда против апликацијата на централната банка на Венецуела за враќање на резервите на злато од 890 милиони евра. Според пресудата на британскиот висок суд, постојните резерви на злато на Венецуела во Велика Британија ќе бидат дадени на паралелната влада на Венецуела, предводена од Хуан Гвааидо.

САД се обидуваат да ја одземат границата со иранскиот бензин за Венецуела

Администрацијата на Доналд Трамп им наложи на обвинителите да поднесат тужба до заплени четворица ирански танкери кои носат бензин до Венецуела, според Ројтерс. Судската постапка има за цел да ги искористи иранските танкери, да ги спречи идните испораки на бензин до Венецуела, и да ги зголемат санкциите и економскиот притисок врз обајцата.

Судот во Велика Британија пресуди против Мадуро во потрага по злато

Судот во Велика Британија денес донесе одлука дека е лидер на опозицијата Хуан Гуаиди, а не претседателот Николис Мадуро, кој има авторитет Златните резерви на Венецуела депонирани во Банката на Англија. Трговскиот суд во Лондон донесе одлука дека владата „недвосмислено го признаваше опозицискиот лидер Хуан Гуаида за претседател“, отколку Мадуро.

Мадуро нареди амбасадорот на ЕУ да ја напушти Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николос Мадуро, му нареди на амбасадорот на Европската унија (ЕУ) во Каракас, Изабел Брилханте Педроса, да ја напушти земјата во рок од 72 часа. Мадуро ја донесе наредбата во понеделникот по наметнувањето санкции на Брисел врз 11-те службени лица во Венецуела.

Присилни исчезнувања на порастот во Венецуела

Во Венецуела има нагло зголемување на присилните исчезнувања. Ова е според нов извештај објавена од организацијата за човекови права Роберт Ф. Кенеди. Нагласува дека деспотската влада, предводена од претседателот Николос Мадуро, приведува повеќе цивили без причина.

Трамп не е заинтересиран за инсталирање на Guaidó во Венецуела

Американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека тој моментно има мал интерес да влијае на венецуелската политика или да го узурпира Венецуелскиот претседател Николас Мадуро од власта. Тој исто така јавно изрекол дека не е особено заинтересиран за инсталирање на опозицискиот лидер Хуан Gerерардо Гуаиди Маркез.

Аксиос: Трамп е отворен за средба со Мадуро

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп изјави дека е отворен за евентуален средба со неговиот венецуелски колега, Николас Мадуро, во интервју објавено во недела. Потегот на Трамп на некој начин ја намалува тежината на неговиот венецуелски противник Хуан Гуаиди.

Венецуела продолжува да добива помош и покрај санкциите

Иран, наводно, испраќа брод што превезува товар до Венецуела. Овој потег доаѓа во услови на зголемени санкции за бродовите и компаниите вклучени во олеснувањето на билатералната трговија меѓу двете нации. Минатата недела, американското Министерство за финансии донесе санкции на четири компании за превозот.

ООН: Скоро 80 ​​милиони луѓе се раселени низ целиот свет

Скоро 80 ​​милиони луѓе низ целиот свет се принудени да ги напуштат своите домови поради војна и конфликт, страв од терор и насилство, како и економски колапс и сиромаштија. Според неодамнешниот извештај објавен од страна на Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) во четвртокот, бројот на бегалци во светот достигна 79.5 милиони.

Кина ги стопира резервоарите за нафта со нафта во испораките во Венецуела

Кинеските нафтени компании престанаа да тарифираат нафтени танкери кои, во изминатата година, доставуваа пратки до Венецуела. Ова е по новата директива на владата на Соединетите држави што ги санкционира бродовите вклучени во зајакнувањето на нафтениот сектор во Венецуела. Според Министерството за финансии, компаниите кои помагаат на корумпираниот режим на претседателот Николас Мадуро се во спротивност со тековните статути.

Франција и Шпанија ги негираат водачите на опозицијата во Венецуела, кои се кријат во амбасадите

Министерот за надворешни работи на Венецуела ја обвинува Франција дека примила прибежиште на лидерот на опозицијата Хуан Гуаиди во нејзината амбасада во Каракас, обвинение што Париз го негира. „Г-дин Хуан Гуаидо не е во француската резиденција во Каракас. Неколку пати го потврдивме тоа на венецуелските власти “, Портпаролката на француското Министерство за надворешни работи рече Агнес фон дер Мул.

Венецуелскиот парламент го признава Хуан Гвааидо за претседател

Врховниот суд на Венецуела, кој е лојален на претседателот Николас Мадуро, го одобри Луис Пара за претседател на Националното собрание. Сепак, парламентот во кој доминира опозицијата не ја призна решението на судот и го потврди овластувањето на Хуан Гвааидо.

Нарачки за Врховниот суд во Венецуела, Гауаид е отстранет

на Венецуелска Врховниот суд на правдата (ТСЈ) во средата донесе одлука дека самопрогласениот привремен претседател, Хуан Гуаиди, не е легитимен претседател на Националното собрание на земјата, парламентот на земјата. Според одлуката на судот, законодавното претседателство сега е во рацете на заменик Луис Пара, кој првично беше избран на функцијата во а контроверзна сесија на јануари 5.

Иран предупредува САД да не се мешаат во пратката во Венецуела

Иранскиот претседател Хасан Рухани строго ги предупреди САД и се закани со одмаздувачка акција против Вашингтон доколку се осмели да предизвика никакви удари до транспорт на ирански танкери со нафта до Венецуела. Рохани вели дека Иран никогаш не би започнал конфликт, но има легитимно право да ги брани своите национални интереси, суверенитет и територијален интегритет.

Военската армија придружува ирански резервоари за нафта

на Иранската армија придружува танкери во Венецуела да доставува масло. Претходно, САД соопштија дека може да го блокираат танкерот да стигне до Венецуела. Петте танкери се очекува наскоро да стигнат до Венецуела. Министерот за одбрана на Венецуела истакна дека танкерите со нафта ќе застанат на пристаништето во специјалната економска зона.

Венецуелците губат надеж во раководството на Гуаидо

Водачот на опозицијата во Венецуела Хуан Gerерардо Гуаидо Маркез е признат од Соединетите држави и од други западни нации, како вистински водач на Венецуела. Владата на САД воведе серија економски санкции кон владејачкиот режим во обид да го узурпира ривалот Николас Мадуро и неговите колеги од власта.

Иранските медиуми предупредуваат САД против мешање во Венецуела

Иранска медиумска мрежа, усогласена со владеењето на режимот, издаде предупредување до владата на Соединетите држави да не преземат какви било чекори што би ја загрозиле нејзината испорака на нафта во Венецуела. Бродот кој е наменет за латиноамериканската нација веќе го напушти пристаништето.

Дали Кина или Русија се наоѓаат зад лажната приказна за вклучувањето на САД во неуспешниот државен удар на Венецуела?

На мај 6 Вашингтон Пост пријавени дека венецуелската опозиција во октомври 2019 година потпишала договор со американскиот ПМЦ Сребренкорпор за соборување на венецуелскиот претседател Николас Мадуро. „Пост“ наведува дека износот на договорот бил приближно 213 милиони долари. Со договорот, наводно, е наведен Николас Мадуро беше целта и конкретно се наведува преземањето за соборување на Мадуро. Покрај тоа, таа ја вклучува и клаузулата за воспоставување на режимот и доведување на власт Хуан Гвааидо.

Coronavirus— ООН предупредува за брзо ширење во американски затвори

Обединетите нации предупредија денес за брзото ширење на случаи на ковид-19 во затворите на американскиот континент. Тие истакнаа дека пренатрупаноста и лошите услови за хигиена во повеќето затворски установи се клучен придонес за ситуацијата. „Илјадници затвореници и затворски службеници веќе се заразени низ Северна и Јужна Америка“, рече портпаролот на Високиот комесар на ООН за човекови права, Руперт Колвил, на прес-конференција во Genенева, Швајцарија денес.

Невладини организации за правата Проблемот со невработените во Венецуела

Неколку организации за човекови права побараа темелна истрага за тоа затворски немири во Венецуела во кои загинаа најмалку 46 затвореници. Фреките се случија во петокот во затворот Лос Лланос во државата Португуеса во западна Венецуела. Покрај мртвите, 75 други останаа медицински повреди.

САД најавуваат продолжување на забраната за мало оружје на Иран, санкции на авиокомпаниите

Американскиот државен секретар Мајк Помпео објави дека администрацијата на Трамп ќе го продолжи ембаргото за вооружување на Иран. Забраната беше истечена во октомври, како што е наведено во иранскиот нуклеарен договор. Невиден потег ги испровоцира своите европски сојузници, кои истакнаа дека Соединетите држави се повлекоа од договорот во 2018 година на свој договор.

Бразил ја заврши својата дипломатска мисија во Венецуела

Бразилската влада во петокот објави дека среде кризата предизвикана од пандемијата „Коронавирус“, ќе репатријација 38 службеници од нејзиниот дипломатски кор во Венецуела, според заедничката изјава на Министерството за надворешни работи и Министерството за одбрана.

Новиот договор за нафта - Дали Путин игра шах и ќе пропадне ли зделката?

Според новиот договор за нафта „Саудиско-Русо“, Саудиска Арабија и Русија го водат рекордот за намалување на нафтата, како дел од договорот што го склучуваат 23 држави да задржат 9.7 милиони барели на ден од пазарите. Западни публикации, вклучително и The New Yorker, објавија написи оваа недела со наслови како „Како се радуваше руско-саудиската нафтена војна - најмногу за Путин".

Венецуела: ЕУ излегува во корист на американската рамка

Европската унија ја разгледа американски предлог за „демократска транзиција“ во Венецуела во петокот, за кој тие веруваат дека има за цел да постигне мирно решение за кризата што земјата ја доживува. Вклучува „преговарачки пат кон демократска влада“.

Дали Кремlin поседува дел од Венецуела сега?

Русија де-факто сега е сопственик на Венецуела, искористувајќи го широкото страдање на земјата. Економијата е осиромашена и земјата е во сериозни превирања. Не помага дека коронавирусот има влијание врз економиите низ целиот свет.

Покрај тоа, САД открија обвиненија против 14 функционери и партии поврзани со владата. Во моментов, се нуди награда од 55 милиони долари за Николас Мадуро и четири други според американскиот јавен обвинител Вилијам Бар. Тој го нарече режимот „корумпиран“. Едно од обвиненијата е надвор од Newујорк, каде обвинителите тврдат дека Мадуро и шефот на социјалистичката партија Диосдадо Кабело (шеф на уставното собрание) на заговор со колумбиските бунтовници и членовите на војската за поддршка на трговијата со дрога, вклучително и трговија со кокаин во САД. Шеесет држави, вклучително и САД, не го признаваат Мадуро за претседател на Венецуела. Во ова време САД само признаваат Хуан Гуаиди како лидер на Венецуела.

Мануро во Венецуела обвинет за трговија со дрога

САД има поднесе обвинение против венецуелскиот претседател Николас Мадуро и четворица други соработници за трговија со дрога. Администрацијата нуди награда од 15 милиони американски долари за информации што доведоа до апсење и убедување на претседателот и 10 милиони долари за секој негов заговор.

Обвинетиот за Мадуро, екстрадиран Кречар, под обвинение за тероризам

Министерството за правда на САД го обвини венецуелскиот претседател Николас Мадуро за „наркотроризам“. Генералниот јавен обвинител Вилијам Бар го објави соопштението во четвртокот. Соединетите држави, исто така, ветија награда до 15 милиони долари за информации што доведоа до апсење на Мадуро, како што објавија од американскиот Стејт департмент.

Коронавирус: Ситуацијата во Венецуела е Директна

Венецуела ја доживува евентуално најтешката хуманитарна криза во светот, ја санира ситуацијата Ковид-19. Латиноамериканската нација не само што се бори да ја задржи епидемијата, туку се обидува и да се справи со длабоко засегнатите економски прашања што ја мачат со години. Тие вклучуваат санкции на САД, распространетата корупција, рапидно стапка на инфлација која надмина 10 милиони проценти во изминатата деценија и колапс на инфраструктурниот систем.

Коронавирус: ООН повикуваат на укинување на санкциите, Олимпијадата во Токио ја одложува

Високиот комесар на ООН за човекови права во вторникот повика на „релаксација или суспензија“ на меѓународните санкции против Иран, Венецуела, Куба, Северна Кореја и други земји кои се соочуваат со пандемија на коронавирус. Мишел Бачелет го нарече „клучно време“ обележано со пандемијата COVID.

Коронавирус: Бразил ги затвора границите на земјиштето за 15 дена

Бразил, кој ги затвори своите копнени граници со Венецуела пред два дена, во четвртокот одлучи да ги затвори со другите соседи за период од 15 дена за да се спречи ширењето на коронавирусот. Според министерската уредба, границата со Уругвај ќе остане отворена.

Трамп и Болсонаро потпишаа договор за одбрана, продолжуваат да вршат притисок врз Мадуро

Бразилскиот претседател Јаир Болсонаро потпиша договор за одбрана во Мајами во недела, овозможување на заеднички развој на воените способности со Соединетите држави. Потпишувањето се случи еден ден по американскиот претседател Доналд Трамп го примиле Болсонаро во неговата резиденција и голф-клуб Мар-а-Лаго во Палм Бич, близу Мајами.

Лавров заминува во Латинска Америка за да го зајакне влијанието во регионот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во наредните денови ќе ја посети Латинска Америка со цел да ги продлабочи односите со сојузниците на неговата нација. Лавров ќе ги посети Куба, Мексико и Венецуела кратко време по неговиот колега, државниот секретар на САД Посета на Мајк Помпео во четири поранешни републики на Советскиот Сојуз, која стана главната арена на конкуренцијата за влијание.

Нациите што зборуваат во Шпанија сега имаат пристап до светски рамки до хонорарни хонорарни глобални свирки

Шпанскиот е четвртиот најголем јазик во светот зад англискиот, кинескиот и хинди. Постојат 23 окрузи кои имаат официјален јазик шпански и тие земји се распространети на четири континенти. Сега сите земји во светот што зборуваат шпански јазик имаат пристап да ги објават своите Хонорарни глобални свирки (FGG) пазар на ниски трошоци услуги на шпански јазик кои потоа се достапни на над 100 водечки светски јазици.

Alелезникот на Мадуро, Гуаиди ја води Венецуела во тешка дилема

Претседателот на Венецуела, Николис Мадуро, моментно е затворен во судир на раководството со лидерот на опозицијата Хуан Гуаиди. Судирот предизвика земјата богата со нафта да биде изолирана од меѓународната заедница. Осакатуваните санкции дизајнирани да го поткопаат раководството на Мадуро ја навлекоа нацијата во сиромашните социо-економски и политички застрашувања. Со меѓународната поддршка за Гааида навидум опаѓа и без никаква резолуција, Венецуела се соочува со тешка дилема.

Шпанскиот јазик треба да експлодира на хонорарни хонорарни пазари со ниска цена, но не е така. Зошто?

на хонорарен свирен пазар е местото каде што ви нуди продажба на ваша експертиза во специјализирана Сервис. На пример, вие може да бидете експерт за: градење веб-страници; започнување на присуство на социјални медиуми; купување рекламирање на Google и / или Фејсбук; обезбедување на кодирање; уредување и пишување; создавање едукативни или онлајн книги; или преводи. Светот е неограничен.

Поддржувачите на Гваидо ја окупираат Венецуелската амбасада во Бразил

Суррортериѕ на венецуелскиот разузнавач ауан Гуаидо освежи дел од амбасадата на Венезузуелан во Бразил на Wеdnеѕdау mоrnіng, mеmbеrѕ на thе експедицискиот тим отвори dооrѕ о за нив да ѕhhw thе нивната лојалност кон опозициската пожелна. Бразилскиот ролсесе ѕоурсе рече дека групата е „обична за реализирање на реализацијата“ со ѕurrortеrѕ на Проедент Николас Мадуро іnѕіdе thе emmbаѕѕу, каде што ѕіtuаtіоn ѕееmѕ аmbіguоuѕ. Во меѓувреме, билатералните талкови започнаа помеѓу BRICs земји во Бразиліан саріtаl.