Уругвај: Потврдени се првите четири тестирани случаи на коронавирус

Владата на Уругвај најави делумно затворање на границите, суспендирање на јавни емисии и превентивно го прогласи за „здравствен итен случај“ по откривање на четири позитивни случаи на ХОВИД-19. Во однос на мерките што треба да се донесат, ќе има задолжителна 14-дневна карантин за патниците од државите прогласени за „изложени на ризик“ или симптоматски.

Нациите што зборуваат во Шпанија сега имаат пристап до светски рамки до хонорарни хонорарни глобални свирки

Шпанскиот е четвртиот најголем јазик во светот зад англискиот, кинескиот и хинди. Постојат 23 окрузи кои имаат официјален јазик шпански и тие земји се распространети на четири континенти. Сега сите земји во светот што зборуваат шпански јазик имаат пристап да ги објават своите Хонорарни глобални свирки (FGG) пазар на ниски трошоци услуги на шпански јазик кои потоа се достапни на над 100 водечки светски јазици.

Шпанскиот јазик треба да експлодира на хонорарни хонорарни пазари со ниска цена, но не е така. Зошто?

на хонорарен свирен пазар е местото каде што ви нуди продажба на ваша експертиза во специјализирана Сервис. На пример, вие може да бидете експерт за: градење веб-страници; започнување на присуство на социјални медиуми; купување рекламирање на Google и / или Фејсбук; обезбедување на кодирање; уредување и пишување; создавање едукативни или онлајн книги; или преводи. Светот е неограничен.

Компанија на Три: Ванда Васкез стана трета гувернер на Порторико за една недела по пресудата на Врховниот суд

Запрете ни ако сте слушнале ова, но Порто Рико има нов гувернер. По уставниот настан во средата, секретарот за правда, Ванда Васкези, а не државниот секретар Педро Пјерлуишиќ, стана третиот гувернер на американскиот комонвелт за една недела. Гледајќи како лојална на нерасположениот поранешен главен извршен директор Рикардо Росело, Васкез е жената што никој не сакаше да стане гувернер, вклучително и самата жена. Наместо тоа, таа ја презеде должноста во средата како најновиот и најподготвен шеф на владата во светот.

Кој е обвинет овде? Оставката на Роселó носи прашања за сукцесија

Кој сака да биде гувернер на Порто Рико? Со вовлечен актуелен Рикардо Росело да си даде оставка од канцеларијата во врска со скандалот за пораки со текст „Рикилекс“, и требаше да ја напушти функцијата август 2, жената што ќе биде следна во линија не ја сака работата. Луѓето кои го бркаа од власт, не чини дека ја сакаат ниту таа. Ова предизвика мала последователна криза на островот и американскиот Комонвелт, и со оглед на сите нас лекција за граѓанското општество во Порто Рикан. Во меѓувреме, се појавуваат повеќе детали за тоа што се случи зад сцената на администрацијата на Росело и неговата про-државност Нова прогресивна партија.

Продолжуваат демонстрантите во Порто Рико по оставката на гувернерот

Политичката криза на островот Карибите е далеку од готово. Дури и откако гувернерот Рикардо Росело си поднесе оставка, бесот на политичкиот естаблишмент продолжува да вози илјадници луѓе на улиците.

„Hotешки кучиња! Hotешки кучиња! Не чини ништо “, вика маж кон демонстрантите. Веднаш од соседството, водата се дистрибуира бесплатно. Дури и по оставка на гувернерот Рикардо Росело, илјадници се собраа повторно во Сан Хуан. Пеејќи и танцувајќи, тие ги поминуваат улиците на главниот град до бејзболскиот стадион Хирам Битрон.

Гувернерот на Порторико Рикардо Росело поднесе оставка по масовните демонстрации

Гувернер на Порторико Рикардо Росело ја објави оставката во средата по две недели масовни протести по неговите изложени навредливи забелешки за жени, геј и жртви на Ураганот Марија. „Откако ги слушнав обвиненијата и [разговарав] со моето семејство… Несебично ја донесов следната одлука: Денес објавувам дека ќе поднесам оставка од функцијата гувернер со сила од петок, август 2 на 1700hrs”, рече Росело во видеото објавено од страна на владата.

Порто Риканс побара оставка од гувернерот на „Рики протекување“, повеќе за да дојде понеделник

Она што првично изгледаше како ситни, неповрзани детали во приказната за масовниот корупциски скандал, еруптираше во целосна политичка криза во Порто Рико. Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Сан Хуан во саботата за да побараат оставка на засрамениот гувернер Рикардо Росело, со уште поголеми протести планирани за понеделник. Протестите беа делумно предизвикани од минатонеделното откривање на навредливи текстуални пораки - сега наречени „Рики протекување“ - помеѓу Росело и неговиот внатрешен круг. Како и да е, за жителите на американскиот комонвелт - самите американски граѓани - востанието е многу повеќе на остров, кој не е навикнат да ги види.

Четворица уапсени во истрагата за корупција во Порторико; Сојузни фондови во опасност

Двајца поранешни владини функционери беа уапсени во средата бидејќи масовното обвинение за корупција беше откриено од американските власти. Agentsулија Келехер, поранешна секретарка за образование на островот и Ангела Авила-Мареро, која управуваше со Управата за здравствено осигурување на Порто Рико, беа уапсени од агенти на ФБИ, заедно со уште четири лица. Двајцата се обвинети дека упатиле договори од владата 15.5 милиони долари кон деловни активности со кои имале врски. Корупцијата го опфаќа островот со години и може да ги искомплицира работите затоа што бара помош од катастрофи и пари за финансирање на основните услуги.