Паѓаат меѓународните цени на нафтата, доаѓа состанок ОПЕК +

Меѓународните цени на нафтата паднаа во понеделникот поради стапката на економски раст на Кина во третиот квартал, што беше пониска од очекуваната. Побарувачката на енергија во Кина сè уште е неизбежно намалена од обновениот пораст на бројот на нови инфекции со коронавируси во други земји низ светот.

Иранската амбасада за вооружување завршува во недела

Од неделата, укинати се сите ограничувања за пренос на оружје, поврзани активности и финансиски услуги. „Автоматски престанува да работи“ и сите забрани за влез во земјата, како и за транзит низ териториите на земјите-членки на ООН, кои претходно беа воведени против голем број ирански граѓани и воени претставници, соопшти иранското Министерство за надворешни работи.

Чудо во Израел - Не плашете се од Корона

Зборовите „Не плаши се од Корона“ е мотото добро познато денес. Како и да е, лажните медиуми и владите на светот, ФДА и СЗО исто така проповедаат Страв Корона, Карантин, Чекај Бил Гејтс да го спаси светот со вакцина. Наспроти зборовите чекај ја вакцината, кралот Давид напиша во Псалмите 27, Чекај го Бога, биди силен и храбар, Чекај го Бога “. Рабинот Нахман од Бреслав мајстор од Шасида која живее во Украина пред 200 години предаваше: „Не постои такво нешто како без надеж. Ако верувате дека е можно да се уништи, верувајте исто така дека е можно да се поправи. Приказната за животот е за преминување на тесен мост. Најважно е да не се плашиш. Големо достигнување е да се биде секогаш среќен “.

Коронавирус - Кирјас Јоел погодена од втора епидемија

Втора појава на коронавирус го погоди религиозна Шасидистичка заедница на Кирјас Јоел, во Монро, Newујорк. Триесет лица во заедницата се хоспитализирани, а девет од нив се во критична состојба. Други 41 лице се лекува со кислород дома.

Маркетингот на социјалните медиуми е помоќен од кога било

Кога за прв пат беше претставен во светот, социјалните медиуми беа основно движење што беше воведено како средство за поединци ширум светот за поврзување и комуникација на поконзистентна и лесна основа. Во текот на годината, социјалните медиуми добро ја докажаа својата вредност како водечка алатка за поврзување и комуникација што се протега низ целиот свет. Толку многу, всушност, што социјалните медиуми денес се развија и прераснаа во она што е водечка модерна маркетинг стратегија, како и основен епицентар за не само поврзување, туку и комуникација преку океаните во однос на светските вести.

Израел: Земјата на млеко, мед и коронавирус

Кога Библијата зборува за земјата Израел, таа се нарекува Земја на млеко и мед. Израел е пофален во Библијата со изрекување, „Окото Божјо ја чува Израелската земја од почетокот до крајот на годината“. Израел сега е во блокада за да го запре ширењето на коронавирусот.

Израел - Демонстрантите се враќаат на улиците бараат оставка од Нетанјаху

Израелците во нивните десетици илјади излегоа на улиците во саботата во знак на протест против управата на Нетанјаху со пандемијата КОВИД-19. По три недели целосно затворање, демонстрантите побараа оставка од премиерот на нацијата, Бенјамин Нетанјаху. Сега, ова е трето од оваа недела.

Четворица убиени во Бејрут по експлозија на резервоар за гориво

Четири лица загинаа во петокот во Бејрут по експлозијата во магацин за гориво во густо населено соседство, инцидент што предизвика вознемиреност, страв и паника, бидејќи на одличен начин е сеќавање на масовната експлозија на 4-ти август, што буквално ја потресе земјата и целиот свет во пристаништето Бејрут .

Демонстрациите продолжуваат во Израел

Израелските секуларни демократи не се подготвени да ги прифатат ограничувањата поставени од владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, според упатствата на Министерството за здравство. Овие упатства ги ограничија демонстрациите на еден километар од домовите на демонстрантите.

ООН го повикуваат Иран да го ослободи Насрин Сотоуде

Високиот комесаријат на Обединетите нации за човекови права изрази загриженост за состојбата на активистите и затворени адвокати во Иран, повикувајќи на нивно ослободување во услови на проширување на коронавирусот. Мишел Бачелет изрази загриженост за ситуацијата на Насрин Сотоудех, во затворот Евин во Техеран.

Преземени два чекори, потребни се повеќе чекори

Секоја чест за претседателот Доналд Трамп, aredеред Кушнер и нивниот дипломатски тим. Тие ги додадоа Обединетите Арапски Емирати и Бахреин на списокот на арапски земји кои го признаваат Израел како правно лице и преку „Абрахамскиот договор“ се согласија да ги нормализираат дипломатските и другите односи.

Како признание за посредништвото на Договорот на претседателот Трамп, норвешки функционер го номинираше за Нобелова награда за мир, навидум тотално несвесен за фактот дека мировните договори меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин претставуваат само два мали чекори во комплициран и долг процес кон мирот на Блискиот исток. Договорите меѓу Арапите и Палестинците, сунитите и шиитите, арапите и иранците мора да се постигнат пред трајниот блискоисточен мир да стане реалност.

Иран ќе и помогне на Ерменија во конфликтот во Нагорно Карабах

Иран ја објави својата намера да ја поддржи Ерменија и започна да пренесува тенкови и артилерија. Иранското Министерство за одбрана започна итен трансфер на својата артилерија и тешки оклопни возила на границата со Азербејџан, подготвувајќи се да ја поддржи Ерменија доколку е потребно. Знаеме за трансфер на најмалку дванаесет теренски хаубици и три десетици тенкови Т-72 на границите на Азербејџан.

Израел - Демонстрациите продолжуваат и покрај пандемијата

Израел е познат по своите нови иновации во науката и технологијата. Денес, воведе нова иновација во демонстрациите за слобода и демократија. Правото на демонстрација во демократија е свето. Правото на протест може да биде манифестација на правото на слобода на собирање, правото на слобода на здружување и правото на слобода на говор.

Иран го расте својот воен арсенал

Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) претстави нова балистичка ракета која има домет од приближно 700 километри. Наречен Золфагар Басир, неговиот опсег го надминува оној на другите системи на нацијата, кои вклучуваат „Хормуз-2“. „Хормуз-2“ има домет од 300 километри.

Светот реагира со изненадување, грижи се во тепачката Трамп-Бајден

Многу весници дома и во странство реагираа преку ноќ на прва претседателска дебата меѓу претседателот Доналд Трамп и поранешниот потпретседател о Бајден, одржан во Кливленд, Охајо. Речиси едногласно, трудовите го анализираа како проследен со хаос, конфузија и навреди.

Израел - Кнесет гласаше за да се ограничат протестите за време на заклучувањето

Израел е во блокада барем во следните неколку недели. Како резултат, многу бизниси се затворени. Училиштата се затворени, иако периодот на заклучување паѓа во сезоната на празници, кога училиштата во секој случај ќе бидат затворени. Сепак, постојат многу ограничувања на празничните прослави.

Привремени живеалишта - еврејскиот празник Сукот (штандови)

После големите празници Рош Хашана и Јом Кипур со започнување на Новата година, еврејскиот народ почнува да гради на своите тремови и на улиците привремени живеалишта наречени Сукот или штандови. Овие штандови се симболични за живеалиштата во кои живееше еврејскиот народ четириесет години талкајќи во пустината на Синај. Генерацијата на пустината има можност да премине во Израел за кратко време, бидејќи растојанието помеѓу Синајскиот полуостров и Израел не треба да помине само преку реката Јордан за да стигне до Израел. Како и да е, Бог имал други планови за нив и од Бога им било наредено да чекаат четириесет години со нивниот Мојсеј, нивниот водач, пред да влезат во Израел. Мојсеј не влегол во Израел, но го испратил својот ученик Jошуа да го води народот во Израел.

Случајот Менг Ванжу повторно се отвори во Канада

Во понеделник, Главниот финансиски директор на Хуавеи, Менг Ванжу и неговиот адвокатски тим повторно ќе се појават на суд да го повика канадскиот суд да ја ослободи. Причината дадена од тимот е дека Соединетите држави доставиле погрешни кривични пријави со цел да го олеснат апсењето на Менг во Канада.

Турција обвини уште шест Саудијци за убиството во Хашоги

Истанбулски обвинител во понеделникот обвинет за шестмина нови Саудијци осомничени дека имал рака во бруталното убиство на дисидентскиот новинар Jamамал Хашоги во 2018 година. Обвинителот побара доживотна казна затвор за двајца од вклучените осомничени и пет години за преостанатите четворица обвинети.

Саудискиот крал го обвинува Иран за сеење раздор

Кралот на Саудиска Арабија Салман бин Абдулазиз ја предупреди меѓународната заедница да не верува премногу во Иран и да му помогне да ги надмине санкциите. Говорејќи за време на годишниот состанок на Обединетите нации во средата, тој подвлече дека Техеран е опасен и дека сака само да ја проектира својата моќ на Блискиот исток.

Руски истражувачи создаваат детектор за вируси

Руски истражувачи создадоа уред кој веднаш открива опасни вируси и бактерии во воздухот, дури и ако ги има многу малку. Компактен детектор ќе ви помогне да утврдите дали е безбедно да се биде во просторија или возило. Оваа иновација е релевантна со оглед на пандемијата Коронавирус ширум светот.

Демонстрации Перзистираат во Америка, Израел

Демонстрациите продолжуваат во Луисвил, Кентаки и низ САД, против одлуката на големо порота за убиството на Бреона Тејлор. Одлуката на големото жири да не обвинува полицајци кои го убија Тејлор беше законска, но контроверзна. Се засноваше на сите докази дадени од сите страни вклучени во убиството.

Молитва и протест покажуваат тензии во Израел

Демократијата им дава право на луѓето да демонстрираат и исто така треба да им даде право на своите луѓе да се молат заедно. Ова е поплака на верските партии и заедниците во Израел, соочени со блокада за време на празничната сезона, која започна ден пред еврејската нова година.

Важноста на отворање училишта за време на панемијата на корона

Талмудот учи на светот дека постои само поради чистиот здив на децата без грев во основното училиште што ја учат Тората. Уште поважно е учењето на децата во основно училиште од кое било друго ниво на образование. Светот е создаден заради учење на овие деца кои се без грев. Според Библијата, дури и ако отворањето училишта во септември може да биде опасно за некои луѓе кои се во опасна возраст од Корона, училиштата мора да се отворат. Поучува Талмуд, учењето на деца чиј здив е чист без грев, е поголемо од учењето на возрасните. Основните училишта во целиот свет, во Америка и Израел мора да се отворат за есенскиот термин. Отворањето на училиштата ќе донесе благослов дека паромот на корона ќе заврши наскоро.

Иран: Амбасадорот на САД не е цел

Иранскиот генерал-мајор Хосеин Салами ги негираше тврдењата за Иран, насочени кон американскиот амбасадор во Јужна Африка. Приказната, за што први известуваше Политико, посочи дека иранското раководство барало да ја извади амбасадорката Лана Маркс како одмазда за убиството на иранскиот генерал-мајор Касем Солеимани на почетокот на оваа година.

КОВИД-19 - Се зголемува бројот на жител во Израел

Израел беше една од водечките земји во светот за случаи КОВИД-19 по глава на жител. На прес-време, Израел и Соединетите држави се врат и врат во оваа статистика ниту една од нациите не ја сака. Во САД има 21,251 случај на милион луѓе, наспроти 20,759 случаи во Израел.

Дали Иран само ги загрози САД?

Во саботата за време на утринската церемонија, иранскиот генерал-потполковник Хусеин Салами, врховен командант на Корпусот на исламската револуционерна гарда изјави „Исламската Република ќе им се одмазди на сите оние кои индиректно или директно се вклучени во мачеништвото на генералот Сулејмани и ова е многу сериозна порака “.

Мир меѓу народите - Мир меѓу религиите

Мирот е универзална цел на целото човештво. Мир Шалом е име на Бог. Вистинскиот мир исто така мора да вклучува и право да останат одделни, одделни нации и одделни религии. Значењето на „Бог е еден“ значи да се вклучи еден Бог кој е одделен и единствен Бог обединет. Едно значи одвоено од неговото создавање; едно значи обединето со неговото творештво. Секоја личност има право да биде индивидуа како и да биде дел од целото, дел од неговата нација, дел од човештвото, дел од собранието на неговата религија.

Русија спроведува операција од големи размери во Сирија

Русија изврши еден од најмоќните напади врз терористите во Сирија. Руската војска уништи објекти каде странски приватни воени изведувачи обучуваа милитанти. Во исто време, се известува дека комплексот Искандер-М бил користен против нив за прв пат.

Откриен заговорот за Иран за атентат врз американскиот амбасадор

Новиот извештај објавен од „Политико“ посочува дека Иран планира атентат врз американскиот амбасадор во Јужна Африка. Во него се потенцира дека потегот против амбасадорката Лана Маркс се прави како одмазда за убиството на иранскиот генерал Касем Солеимани на почетокот на оваа година.

Потпишан историски мировен договор во Вашингтон

Во вторник, беше потпишан историски блискоисточен мировен договор во Белата куќа помеѓу Израел, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин со наслов Абрахамскиот договор. Ова е прв мировен договор меѓу арапските нации и Израел од 1994 година, кога Јордан и Израел потпишаа мировен договор.

Израел повторно се заклучува, во конфликт со празниците

Израелската влада избра да започне со заклучување неколку часа пред да се слави еврејската Нова година, наречена Рош Хашана. Заклучувањето ќе продолжи три недели, продолжувајќи се до празникот Јом Кипур и Сукот. Заклучувањето ќе започне во 2:00 часот попладне.

Ирански танкер за нафта пристигнува во Венецуела

Танкер од Иран неодамна пристигна во Венецуела со кондензиран гас за производство на бензин, заобиколувајќи ги санкциите наметнати од Соединетите држави против двете земји, најави министерот за надворешни работи на Венецуела, Хорхе Ареаза. Соопштението е објавено преку мрежата на социјални медиуми, Твитер.

Линдзи Греам го молеше Трамп да не го убива Солеимани

Републиканскиот сенатор од Јужна Каролина, Линдзи Греам, наводно, го молел американскиот претседател Доналд Трамп да ги укине плановите за убиство на иранскиот генерал Касем Солеимани. Ова е според новата книга на новинарите, Боб Вудвард, „сè бес“, наречена „Бес“. Книгата ги открива настаните што довеле до атентатот Солеимани.

Израел во мир со Бахреин

По договор со ОАЕ, мировниот договор со друга арапска земја Бахреин е нов чекор во негуваниот сон на Израел и Америка да го освојат признавањето на Еврејската држава Израел, без да мора да ги завршат преговорите за решението за двете држави, што беше најтешко со оглед на приговорот. на Палестинците на кој било вид компромис.

Венецуела вели дека заробил шпион близу рафинеријата

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро објави дека американски шпион е фатен како шпионира во близина на рафинериите Амуај и Кардон. Според неговата изјава, човекот е поврзан со ЦИА. Наводно, кај него биле пронајдени значителна сума пари, како и специјализирано оружје. Нема откриени повеќе детали освен дека тој е во притвор.

Израел - Поставете повторно да го поставите заклучувањето на Ковид-19

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху имаше груби неколку недели обидувајќи се да развие кохезивна национална политика за ограничување на коронавирусите. Минатата недела тој се согласи на самрак да се раздени полициски час, кој влијаеше на 40 градови кои станаа жаришта на Ковид-19. Наредбата што стапи во сила во вторникот беше исполнета со одреден отпор, со мноштво членови на опозицијата кои го критикуваа како неефикасен.

Техеран гради нуклеарен објект на планините

Иран објави дека гради нов објект во планините лоцирани близу до нуклеарната локација Натанц. Според владиното соопштение, тој ќе биде многу поголем комплекс од Натанц и ќе се користи во производството на нуклеарни центрифуги. Еден сегмент од објектот Натанц беше уништен во јули по осомничен обид за саботажа.

Авганистански и талибански мировни разговори започнуваат во сабота

Долгоочекуваните мировни разговори меѓу Талибанците и авганистанската влада ќе започне во сабота, 12 септември, во Доха, Катар. Соопштението беше објавено во четвртокот од Министерството за надворешни работи на Катар. Разговорите имаат за цел да го поттикнат мирот во земјата и да постигнат договор за поделба на моќта.

Русија развива нова технологија за откривање на нуклеарки

Русија објави уред што може да ги скенира нуклеарните реактори на далечина. Уредот е развиен и дизајниран од Нуклеарен универзитет Мефи. Надзорот може да се изврши без потреба од дозвола за пристап до објектот. Во суштина тоа е детектор за неутрино RED-100.

Преглед на Израел - Зацврстување на блокадите, Палестинците полесно

Израел беше една од првите нации што заклучија, и во првиот бран на Коронавирус, тие го водеа светот во помалку случаи. Бидејќи нивната економија беше во опасност да се расипе од заклучувањето, тие започнаа да нормализираат отворање деловни активности, училишта, синагоги, сали за венчавки, ресторани и трговски центри, скоро тотално враќајќи го нормалниот живот во Израел.

Швајцарскиот министер за надворешни работи ги поздравува „плодните“ разговори со Иран

Швајцарскиот министер за надворешни работи Игнацио Касис замина во Техеран да разговара со официјални лица на Исламската Република Иран. Иран тврди дека прашањето не е во врска со односите меѓу Иран и САД. Една од темите на дискусија е швајцарското финансиско решение. Првата станица на патувањето на Касис беше градот Исфахан.

Дали Саудиска Арабија ќе има нуклеарно оружје?

Минатата недела Хаарец објави мислење, чиј автор е Чак Фрејлих, со наслов „Може ли Саудиска Арабија вооружена со нуклеарно оружје да биде партнер на Израел за мир?“ Написот е напишан од Чарлс Фрајлих, поранешен израелски заменик советник за национална безбедност и долгогодишен соработник во Центарот Белфер на Харвард.

Саудијците ги намалуваат казните за убиството на Хашоги

Судот во Саудиска Арабија во понеделникот објави дека Министерството за правда на нацијата имало намали на казни на петтемина осудени за убиството на новинарот Jamамал Хашоги до максимум 20 години затвор. Во прв степен, обвинетиот беше осуден на смрт.

Разбивање на аргументот на Трамп за „непотребните“ војни

Претседателот на САД, Доналд Трамп, постојано се прашуваше зошто Америка тргна во војна во Виетнам, Ирак и Авганистан. Ова е според новото откривање на инсајдер близок до претседателот, како откри во новиот извештај на Си-Ен-Ен. Тој очигледно ги гледа трите војни како непотребни.

Иранскиот залиха на ураниум ја надминува JCPOA

Инспекциите на Меѓународната агенција за атомска енергија открија дека Иран има забрането над 10 пати поголема од максималната количина дозволена збогатена ураниум според иранскиот нуклеарен договор. Најновото откритие ги подвлекува последиците од распадот на нуклеарните преговори откако администрацијата на Трамп се оддалечи од пактот во 2018 година.

Иран - збогатено производство на ураниум еднакво на износот пред JCPOA

Бехруз Камалванди, портпарол на Организацијата за атомска енергија на Иран, реагираше на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија. Тој рече дека активноста во производството на напредни центрифуги се прошири и количината на збогатен ураниум се зголеми. Камалванди, изјави за новинарот на Иранската новинска агенција на 6 септември.

Иран - Трансфер на браќата Афкари предизвикува загриженост за можно егзекуција

Хасан Јунеси, адвокатот на браќата Афкари, рече дека осудените лица за протестите од август 2018 година, најави трансфер од сите тројца браќа од Аделабад затвор во Шираз до непознати места и нивните семејства не биле свесни за нив .. Веста предизвика загриженост за можното погубување на Навид Афкари.

Израелскиот АГ вели дека Нетанјаху не е должен да се повлече од функцијата поради судење

Израелскиот државен обвинител Авичаи Манделблит изјави дека премиерот Бенјамин Нетанјаху не мора да се повлече од својата позиција на лидерство, поради неговиот случај за мито. АГ Манделблит зборуваше за време на конференцијата на Израелската адвокатска комора во Херцлија на почетокот на оваа недела. АГ додаде дека на Нетанјаху не му е дозволено да назначува правни службеници додека трае предметот.